Seyahatinizi Daha Sürdürülebilir Bir Rotaya Çevirmek İçin 8 Adım

Herkes için tatil yapmak, daha önce keşfedilmemiş rotalar üzerine seyahat planı hazırlamak ve yeni kültürler tanımak her zaman heyecan verici olabilir. Üstelik seyahat üzerine gelişen bu heyecanımız da çok yeni bir duygu olarak karşımıza çıkmıyor. İnsan, tarih boyunca dolaştı ve hala da seyahat etmeye, dünyayı dolaşmaya devam ediyor. Dolayısıyla genlerimize işlemiş olan bu eylem kolay kolay yok olacağa da benzemiyor. Ancak küresel ya da ulusal boyutta yaşanan olumsuz gelişmeler heyecanımızı sönümleyebiliyor.

Covid virüsü ile birlikte seyahate dair heyecanımızı bastırmaya çalışmak bir yana evlerimizden bir adım öteye gidemez olduk. Sağlığa ve yaşamaya dair duyduğumuz kaygılar seyahat edememenin oluşturduğu kaygının elbette ki önüne geçti. Ancak zaman içinde sınırlar içine hapsolmuş hayatlarımız yetersiz gelmeye, eski alışkanlıklarımızın hasreti artmaya başladı. Seyahat etmek, yeni destinasyonlar keşfetmek her birimiz için üstünde durmadığımız ama bir taraftan da hayalini kurduğumuz bir gelecek planı haline geldi.

Küresel ya da ulusal boyutta yaşanan ve yaşanacak her türlü olumsuzluğa rağmen seyahat etme güdümüzü bastırmak bir hayli zor olacak. Bu sebeple seyahatinizi daha sürdürülebilir bir rotaya çevirmenin yollarını sizler için derledik. İşte o adımlar…

1. Seyahat Planınızı Dikkatlice Belirleyin.
Attığımız her adımın oluşturduğumuz karbon ayak izinde payı vardır. Seyahat planlarınızı oluştururken de yaşadığınız konumdan çok uzakta olmayan, uzak olsa da gittiğiniz yerde yürüyerek ya da bisiklete binerek gezebileceğiniz destinasyonlar belirleyebilirsiniz. Turistlerin yoğun kalabalıklar oluşturmadığı ve o alanda yaşayan yerli halkın bunalmasına sebep olmadığı yerlere gidebilirsiniz.

2. Kalacağınız Yeri Öncesinde İyi Araştırın.
Kalacağınız yerin yüksek çevre standartlarına uygun olup olmadığını araştırın. Böylece kaldığınız ve zaman geçirdiğiniz yerde sürdürülebilir seyahatinizi sekteye uğratmamış olursunuz.

3. Tek Bir Yerde Kalın.
Seyahat edeceğiniz süre içinde olabildiğince yavaş tempoyla hareket etmeye özen gösterin. Konaklama için tek bir yer tercih edin ve konakladığınız alana yürüme ya da bisiklet mesafesinde olan yerlerde zaman geçirin.

4. Yerel Olmaya Özen Gösterin.
Misafir olduğunuzu unutmadan seyahat ettiğiniz yerde yaşayan yerli halk ile yakınlık kurabilmek adına onlar gibi davranın. Halkın gelenek ve göreneklerine, kültürlerine saygı duyun ve uyum sağlayın.

5. Yerel Yemekleri Tüketmeyi Unutmayın.
Yerel pazarlarda gezin, yerel yemekler yapılan restoranlarda vakit geçirin. Halkın beslenme alışkanlıklarını gözlemleyin ve onlara dahil olun.

6. Seyahatinizi Sıfır Atıkla Sürdürmeyi Deneyin.
Tek kullanımlık malzemeler ile değil, yeniden kullanılabilir su şişesi, termos, kupa, bez çantası, pipet gibi eşyalarla seyahate çıkın. Böylece seyahatinizi atık çıkartmanıza gerek kalmadan ve doğaya zarar vermeden tamamlayabilirsiniz.

7. Hediye ve Hatıra için Alacağınız Eşyaları Özenle Seçin.
Gittiğiniz yerden sevdiklerinize hediye götürmek isteyebilir, kendinize de hatıra niteliğinde bir ürün almak isteyebilirsiniz. Ancak bu ürünlerin seçimini yaparken kısa zaman içinde atık olacağını ya da önem arz etmeyeceğini düşündüğünüz şeylerden uzak durun. Bu sebeple sanat, tekstil, seramik vb. ürünlere yatırım yapabilirsiniz.

8. Seyahat Dönüşünde Sevdikleriniz ile Seyahatinizi Paylaşın.
Seyahatinizi paylaşmaktan kasıt elbette yalnızca güzel anıları paylaşmak değil. Seyahat süresince seyahatinize yönelik nelerin doğru ya da yanlış olduğunu, bir sonraki seyahatinizde neyi değiştireceğinizi konuşun.