Cemre Toprağa, Tohum Bahçeye…

Baharla beraber tohum çimlendirmek isteyenler için ziller çalmaya başladı. Bulunduğunuz coğrafyaya göre ideal ekim-dikim zaman değişmekle beraber, ideal zaman her yıl bölgeye göre az çok oynayabilir. Eskilerin doğa takvimleri ve ay takvimleri ve o bölge insanlarının tavsiyeleri size yol gösterecektir.

Bazı sebze ve meyve tohumları, direkt bahçeye ekilirken, bazıları öncesinde viyollerde çimlendirilip sonra toprağa geçiriliyor. Bazı çeşitlerde ise fide şaşırtması ve seyreltme* yapılarak çok daha kuvvetli şekilde toprağa hazırlanmaları tercih ediliyor.

Fasulye, Barbunya, Mısır, Börülce, Bamya gibi türler, zamanı geldiklerinde (topraktaki ısının arttığı ve hava değişimlerinin, gece gündüz sıcaklık farklarının azaldığı dönemde) direkt toprağa geçirilebilen, fidesi pek üretilmeyen tohumlardan.

Acur, Kabak, Salatalık ise kök yapısı hassas olduklarından şaşırtma ve seyreltme gibi işlemleri pek sevmiyorlar, o yüzden viyolde çimlendirmeleri yapılıp güçlenince tarlaya geçiriliyorlar ya da direkt ekimleri yapılıyor.

Biber ve Patlıcan, Domatese göre daha uzun çimlenme süresine sahip, bu nedenle tohum çimlendirmesi için öncelikle bu türlerden başlamak, planlama açısından yaz türlerine aynı zamanda kavuşmak açısından önerilerimizden.

Domates, Biber, Patlıcan, tohumları viyole ekilip sonrasında direkt toprağa da geçirebilecek türler. Fakat çoğu yerde, küçük tohumlar olması sebebiyle yataklara ekilip, sonrasında fide halindeyken seyreltme ve toprak şaşırtması yapılması, bu şekilde kök ve yaprak yapısı güçlendirilip daha da büyüyünce toprağa geçirilmeleri tercih ediliyor.

Maydanoz, Dereotu, Roka, Tere, Marul gibi çeşitler ise çok derin olmayacak şekilde direkt bahçedeki
yerlerine tohum olarak ekilirler.

Tohumla Toprağı Birleştirmenin Püf Noktaları

– Tohumlarınız sağlıklı ve olgunlaşmış bitkilerden, zamanında ve doğru şekilde alınmış meyvelerden kurutulup uygun şartlarda saklanmış olmalılar.
– Tohum veya fide toprağınız havalı, geçirgen, nemli, organik maddesi yeterli olmalı yani tohumu fide yapmaya yetecek kadar besin değeri taşımalı. Kaliteli ve amacına uygun bir torf da işinizi görecektir. Gübre, kompost, orman toprağı da bahçe toprağınızı zenginleştirecektir.
– Viyolleriniz steril olmalı, önceden kullanılmışlarsa hastalık taşımamaları için iyice yıkayıp seyreltilmiş hidrojen peroksit püskürterek dezenfekte edilmeli.
– Kalemin tersiyle oyuklar açıp her yuvaya tek tohum koymanız verimi arttıracaktır.
– Viyollerinize tarih ve isim yazmanız takibinizi kolaylaştıracaktır.
– Tohumlar ve fideler ısı değişimlerinden hoşlanmaz, püskürtme ve yağmurlama yöntemiyle sulanmaktan ve güneş ışığından hoşlanırlar.

*Fide Şaşırtma Nedir? Fide Seyreltme Nasıl Yapılır?

Her ne kadar Şaşırtma sırasında saçak köklerin zedelendiği bilinse de ve küçük ölçekli üretimlerde pek savunulmasa da, şaşırtma ve seyreltme özellikle küçük tohumlardan büyük ölçekli üretimde tercih edilen bir yöntem.

Şaşırtma; tarlaya, bahçeye, saksılara, viyollere, yastık ya da yatak gibi alanlara tohumdan ekimi yapılan sebzelerin, fide olarak belirli bir boya geldiklerinde, köklerinin daha güçlü gelişmesi için yerinden sökülerek başka bir yere dikilmesi işlemidir.